WAROC - Results



2019

Battleaxescore events

Week 1 - Loughrigg

Results

Week 2 - Silver How

Results

Week 3 - Brantwood, Machell Coppice

Results

Series results - best of three


2018

Turkey race no 2

Results

Battleaxescore events

Week 1 - Bishop Wood

Results

Week 2 - Grizedale

Results

Series results - best of two

2017

Battleaxescore events

Week 1 Loughrigg

Results
Splits

Week 2 Blisco

Results
Splits
Cumulative

Week 3 Grizedale

Results
Splits
Cumulative


2017

Friday 30th December Turkey Race

Battleaxescore events

Week 3 Langdale

Class
Splits
Cumulative after week 3

Week 2 Skelghyll Woods

Class
Splits
Scores week 2
Cumulative after week 2 

Week 1 Force Falls

Class
Splits
Cumulative 


2015

Battleaxe score events

Week 3 Birks Bridge

Class
Splits
Cumulative 

Week 2 Grizedale

Class
Splits
Cumulative 

Week 1 Black Fell

Class
Splits
Cumulative 


2014

Battleaxe score events

MACMILLAN ORIENTEERING Wed Evening 28th May

WAROC / LOC BISHOP WOOD

Results Splits

WARLOC 3rd December Ambleside

O Trial Graythwaite 7 December 2014

Simple Splits routegadget


2013

Warloc Event

    • Warloc 4th Dec / Bilbos Cafe: Results

Battleaxe score events


2012

Battleaxe score events

Overall winners:

Mens Open To be advised (recount is needed)

Womens Open Heather Burrows

Mens Vet Derek Allison

Womens Vet Julia Laverack

Junior Women Natalie Beadle

Junior Men Adam Bartlett


2011

Wray Castle 29th Jan

  • Full results and report : Results

Warloc Events

  • Warloc 2 - Windermere : Simple
  • Warloc 4 - Windermere : Simple

Battleaxe score events

Warrior Winter Warmer weekend


2010

Warloc Results

Battleaxe score events

2009

O-trial, Blawith - 25th Jan

Short race, Grizedale - 24th Jan

Battleaxe score events

Congratulations to 2009 Battleaxe winners Charlotte Somers-Cocks and Brendan Bolland, seen here with one of the judges.


2008

Short race, Skelghyll - 12 April

O-trial, Blea Rigg

Rydal short race


2007

Ambleside - Urban Sprint race, 7th Jan

Winter Warmer Weekend

School Knott short race - 20th Jan (PDF)

O Trial - Hard Knott - 21st Jan (all PDF files)

Silver How Galoppen - 25th March

Lingmoor Short Race - 28th April


2006


2005

January O trial - Silver How

South Lakes Training Series

Battleaxe Series


2004

South Lakes Training Series

Black Beck 31 March
High Dam 7 April
White Moss 14 April
Simpson Ground 21 April
Wansfell 28 April

Battleaxe score events

Loughrigg - 5 May
Great Tower Wood - 12th May
Baysbrown - 19th May
Brantwood - 26th May

Sprint Championships

Simple results
Splits


2003

December O trial - Blisco

Battleaxe score events

Battleaxe 2003 final placings

Silver How - 7 May
Skelghyll - 14 May
Black Fell - 21 May

South Lakes Short Race Series

Ulpha - 3 April
Fangorn - 9 April
Hobbit Tarn - 1 May


2002

Battleaxe - final placings

December O Trial - Place Fell


2001

December O trial - Silver How


2000

Battleaxe - final placings

December O trial - Black Fell and Loughrigg



fixtures | results | home | links